Ortaokul Yabancı Dil

Ortaokul Yabancı Dil

Yoğunlaştırılmış Dil Programı Uyguluyoruz

Yabancı dil eğitimine erken yaşta başlamanın oldukça önemli olduğunun farkındayız. İngilizce dil eğitimimiz, Avrupa Ortak Diller Çerçeve Programı esas alınarak hazırlanan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış, Bayramlar Koleji’ne özgü, İngilizce müfredatı doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Derslerimizde kullanılan kitaplar her yıl yeniliklere uygun olarak güncellenmektedir.

Bu kitaplar tüm dünyada geçerliliği olan, öğrencilerin aktif olarak katılımını destekleyen, dört temel beceriyi geliştiren niteliktedir. Ayrıca bu kitaplar öğrencinin dikkatini ve ilgisini çekecek, onlara İngilizceyi sevdirecek ve Communicative Approach (İletişimsel Dil Yaklaşımı) bazlı etkinliklerin ağırlıkta olduğu sahiptir.

Bayramlar Koleji’nden mezun olan öğrencilerimiz burada oluşturdukları güçlü yabancı dil temeli sayesinde lise ve üniversitedeki eğitim hayatlarında da dil başarılarını devam ettirebilmektedir.

Ortaokul, çocuklarımızın gelecekteki eğitim hayatlarında ve meslek yaşamlarında ihtiyaç duyacakları İngilizce dinleme (listening), konuşma (speaking), okuma (reading), ve yazma (writing) ile ilgili dört dil becerisinin olduğu bir program uyguluyoruz. Çocuklarımızın konuşmalarına ağırlık verdiğimiz bu dönemde, onların İngilizce duygularını ve düşüncelerini ifade etmesi için cesaretlendirdiğimiz ders ortamları yaratıyoruz. Düzenlediğimiz münazara çalışmaları ile bunu destekliyoruz. Task-Based Learning modeli kapsamında, öğrencilerimizi proje çalışmalarına yönlendiriyor ve yaptıkları projeleri ders esnasında İngilizcelerini kullanarak sunmalarını sağlıyoruz. Bayramlar Koleji olarak amacımız çocuklarımızın 8.sınıfın sonunda Ortak Avrupa Dil Kriterlerine (CEFR) uygun olarak B1 seviyesinde İngilizceyi konuşabilmeleri, okuduklarını anlayabilmeleri, dinlediklerini anlayabilmeleri ve yazılı anlatım becerisine sahip olmalarını sağlamaktır. Ortaokul 5.sınıf öğrencilerimiz için Yabancı Dil Ağırlıklı bir program uygulanmaktadır. 5.sınıf Öğretim Programı ile, her hafta 8 saat main course ve 7 saat skills dersi toplamda 15 saat İngilizce dersi yapılmaktadır. 8.sınıf seviyesinde genel İngilizce ve LGS sınav çalışmaları yapılmaktadır.

Derslerde Cambridge yayınları ve Oxford yayınları kullanılmaktadır. Çocuklarımızın eğlenceli okumalar yapabileceği Oxford Reading Club online platformunu ve Young Learning Place online platformunu kullanıyoruz. Bunlarla birlikte Macenta yayınlarının Depp Primary Basic Pack materyalleri ile ödevlerimizi renkli ve eğlenceli bir hale çeviriyoruz. Çocuklarımız, dil gelişim süreçlerinin uluslararası platformlarda yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi açısından, Cambridge Üniversitesi English Language Assesment dil sınavlarına (KET, PET, FCE) öğretmenlerimiz tarafından hazırlanır ve sınavlara katılması sağlanır.

İngilizce Öğretimindeki Hedeflerimiz

Proje temelli öğrenme modeli ile takımla çalışabilme, çözüm odaklı bakış açıları geliştirebilme, topluluk önünde konuşabilme becerileri kazandırmak,
Sorgulayan, okuyan ve okuduğunu yorumlayabilen öğrenciler yetiştirmek,
Çeşitli etkinlik, kulüp ve projelerle gelecek hedeflerini şekillendirmelerini sağlamak,
Her ortamda ve online platformlarda İngilizceye maruz kalmaları, pratik yapmaları sağlamaktır.